Forum Katalogu Ciekawych Stron Strona Główna  Forum Katalogu Ciekawych Stron Strona Główna  
 
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Ranking systemów  Ranking systemów   Grupy  Grupy  
 
Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
 
Forum Katalogu Ciekawych Stron Strona Główna » Informatyka i wydarzenia » Ósme urodziny Wikipedii

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
 Ósme urodziny Wikipedii « Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat » 
Autor Wiadomość
Martin
PostWysłany: 19 Sty 2009, 14:55    Temat postu: Ósme urodziny Wikipedii Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

KCS_Admin
KCS_Admin

Dołączył: 17 Cze 2005
Posty: 5566

Skąd: Piaseczno

Wolna encyklopedia internetowa Wikipedia obchodziła w miniony czwartek osiem lat. Gdy powstała, miała być jedynie projektem uzupełniającym stworzoną już wcześniej profesjonalną encyklopedię internetową Nupedia.

Oba produkty przez pewien czas funkcjonowały razem, ale ostatecznie twórcy Nupedii uznali, że wolą pozostać jedynie przy naukowej publikacji. Wikipedia uniezależniła się, i już w pierwszym roku swego istnienia gromadziła 20 tys. haseł w 18 językach, w tym polskim. Wersja w naszym języku powstała 11 dni po oficjalnej inauguracji projektu i obecnie należy do jednych z największych i najbogatszych edycji – pisze serwis media2.pl. Gromadzi ponad 500 tys. haseł, co gwarantuje jej czwartą pozycję na świecie (po angielskiej, niemieckiej i francuskiej). W odróżnieniu od klasycznych, papierowych encyklopedii pisanych i redagowanych zwykle przez grupy ekspertów Wikipedia tworzona jest przez wszystkich użytkowników. Każdy z nich może dodać swój artykuł lub wprowadzić zmiany w już istniejących. Dlatego budzi tak wiele kontrowersji. Wikipedia jest bowiem czuła na ataki wandali i manipulacje, nie wszystkie hasła są też w pełni wiarygodne. Z drugiej strony otwartość Wikipedii sprawia, że stanowi ona dziś najczęściej cytowane źródło wiedzy na świecie. By zapewnić ich utrzymanie, fundacja Wikimedia zwróciła się pod koniec ubiegłego roku do samych użytkowników. Podczas kwesty zebrano 6 milionów dolarów.

Źródło: media2.pl
_________________
Martin
- Prywatny Katalog Stron
- pizzeria La Nostra zaprasza
- e-Piaseczno i okolice, to najlepsze miejsce dla e-mieszkanca powiatu piaseczynskiego
- najlepsze prywatne przedszkole w Piasecznie
- moj prywatny fotoblog ze zdj?ciami
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
KCS
Wysłany:     Temat postu: Reklama w KCS







Powrót do góry
Grzybu
PostWysłany: 19 Sty 2009, 22:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Bywalec
Bywalec

Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 103

Skąd: Kraków

Wikipedia to dobra rzecz, pomimo wszelkich jej wad. Gdy czegoś się szuka to najpierw mówi się "Poszukam w googlach", a dy się nie znajdzie "Poszukam w Wikipedii". Cool Ja osobiści gdy, szybko coś potrzebuje sprawdzić, a nie ma czasu na szperanie po książkach, to do wikipedii walę jak w dym. Zawsze tam coś się znajdzie. Very Happy Ale w wolnej chwili warto sprawdzić znalezione informację z innym pewnym źródłem. Dlaczego?? Bo czasem, ( rzadko, ale się zdarza), zwłaszcza, gdy nie ma przypisów, inforamcję są nieprawdziwe. Very Happy Można się natkąć na jakieś konfabulacje. To cena za fakt, że wikipedię tworzyć może każdy. Razz Ale nie ma co narzekać, skoro jest czytana przez tak wielu znajdzie się zawsze ktoś kto poprawi błąd i poda źródło z którego zaczerpał informację. Zdarza się, że jeśli mam wolną chwilkę i ja tak, czynie, bo wydaje mi się, że warto, mieć encyklopedie uaktualnianą na bierząco i w dodatku za darmo.

W dniu 8 urodzin Wikipedii, życzę sto lat i dalszego rozwoju Very Happy .
_________________
Pozdrawiam Michal Cool Zapraszam tak?e na mojego bloga.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Strona 1 z 1


Forum Katalogu Ciekawych Stron Strona Główna » Informatyka i wydarzenia » Ósme urodziny Wikipedii
Skocz do:  



Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


katalog stron | forum
Powered by phpBB © 2005 phpBB Group