Forum Katalogu Ciekawych Stron Strona Główna  Forum Katalogu Ciekawych Stron Strona Główna  
 
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Ranking systemów  Ranking systemów   Grupy  Grupy  
 
Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
 
Forum Katalogu Ciekawych Stron Strona Główna » Informatyka i wydarzenia » Jak wybierać notebooka?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
 Jak wybierać notebooka? « Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat » 
Autor Wiadomość
Martin
PostWysłany: 12 Paź 2005, 13:33    Temat postu: Jak wybierać notebooka? Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

KCS_Admin
KCS_Admin

Dołączył: 17 Cze 2005
Posty: 5566

Skąd: Piaseczno

Jak wybierać notebooka?

Coraz doskonalsze notebooki udowadniają, że małe może tyle, ile duże. I ma nad dużym tę zasadniczą przewagę, że jest mobilne.

Produkowane obecnie notebooki szybkością i jakością obrazu dorównują komputerom stacjonarnym (desktopom), współpracują z cyfrowymi kamerami, aparatami i komórkami oraz mają możliwość łączności z internetem bez kabli.

Hot spoty

Przełomową dla mobilności notebooków technologią jest Platforma Intel Centrino i powstanie hot spotów - czyli miejsc z bezprzewodowym dostępem do sieci. Dzięki łączności radiowej, jaką zapewnia procesor Intel Centrino (ma wbudowany moduł bezprzewodowej komunikacji sieciowej Wi-Fi lub podpinaną kartę sieciową Wi-Fi), w hot spotach możesz się w każdej chwili łączyć bez kabli z internetem. Na razie zasięg hot spotów jest bez porównania mniejszy niż sieci telefonii komórkowej. W Polsce znajdziesz je w empikach oraz w niektórych kawiarniach i hotelach.

Do tytułu raju bezprzewodowej komunikacji aspiruje znana z pięknych plaż wyspa Mauritius na Oceanie Indyjskim (średnia temperatura stycznia to 26°C!), która już dziś jest objęta łącznością Wi-Fi na 60% powierzchni. Oznacza to, że na Mauritiusie możesz sobie siedzieć na plaży, w kawiarni, hotelu i z każdego tego miejsca masz w każdej chwili możliwość połączenia się z internetem. A jeśli posiadasz komunikator internetowy, np. Skype, oraz zestaw w postaci słuchawki i mikrofonu, możesz także pogadać przez telefon, i to za darmo. Technologia Intel Centrino, wspólny interfejs z aparatem, kamerą czy mikrofonem cyfrowym oznacza, że możesz zrobić zdjęcia aparatem cyfrowym, zrzucić do notebooka i wysłać przez internet kolegom, na bieżąco transmitować zachód słońca rejestrowany cyfrową kamerą lub nagrać i przesłać czarującą muzykę z lokalnej tancbudy. Co zrobić, jeśli nie znajdziesz w okolicy żadnego hot spotu? Możesz łączyć notebooka z internetem za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej.

Jak wybrać notebooka dla siebie?

Tylko w tym roku najwięksi producenci: Dell, Toshiba, Hewlett-Packard, IBM, Sony, Fujitsu Siemens, Acer, Maxdata, wprowadzą ponad 150 nowych modeli. I, rzecz jasna, różnią się one nie tylko marką. Jest więc w czym wybierać. Firmy produkujące notebooki starają się sprostać indywidualnym wymaganiom klienta. Jak bardzo różne czynniki grają rolę w wyścigu o wyniki sprzedaży, pokazuje triumfalny powrót Apple, który pierwszy postawił na design. Dziś bowiem notebook jest nie tylko narzędziem pracy. Stał się gadżetem, efektownym cackiem, które warto mieć. Do wyboru: w wersji nobliwej do garnituru na konferencję w Hiltonie, lub postmodernistycznej - w sam raz do kwiaciastych szortów i koszuli na plażę na Mauritiusie.

Błyskawiczny postęp techniczny i rywalizacja między producentami przyczyniły się nie tylko do dużego zróżnicowania oferty, ale i ogromnego spadku cen. Skrajnym tego przejawem są zapowiedzi bardzo tanich notebooków - za prawie 300 USD. Ceny przyzwoitych modeli renomowanych firm zaczynają się od 2000-2500 zł, a wypasione smoki kosztują kilkanaście tysięcy. Różnorodność obecnych na rynku notebooków pozwala śmiało sięgnąć po model nie najnowszy, ale taki, którego jakość potwierdzają np. opinie użytkowników na listach dyskusyjnych. Przy wyborze odpowiedniego dla siebie sprzętu warto pamiętać o kilku aspektach technicznych. Notebooki w zakresie funkcji i cen zbliżają się do desktopów, ale bazują na innych rozwiązaniach technologicznych, więc nie wszystkie parametry komputerów przenośnych są porównywalne z parametrami stacjonarnych.

* Nie porównuj prędkości procesorów. Pamiętaj, że GHz w notebooku to nie to samo, co GHz w desktopie. Energooszczędne procesory Intela pracują inaczej niż procesory w desktopie, jednak im procesor szybszy, tym lepszy.

* Gdy chodzi o RAM: im więcej, tym lepiej. 256 to minimum, a 512 to całkiem przyzwoity standard.

* Jeżeli zależy ci na dobrej jakości dźwięku, zwróć uwagę na kartę dźwiękową i głośniki oraz na to, czy producent chwali się marką głośników.

* Jeśli lubisz filmy i gry, pamiętaj o karcie graficznej i wyświetlaczu. Przeanalizuj wielkość ekranu (od 10 do 17 cali) i rozdzielczość LCD (czasami mniejszy ekran ma wyższą rozdzielczość i wówczas lepiej wybrać właśnie taki) oraz wielkość pamięci karty graficznej. Te zaczynają się od ok. 32 MB, a kończą na 128 MB. Warto również zwrócić uwagę na producenta i model karty (testy są łatwo dostępne w internecie, np. na www.chip.pl, www.tomshardware.pl, www.pcworld.com).

* Z funkcji specyficznych dla notebooków najważniejsze są te, które ułatwiają mobilność: łączność Wi-Fi, współpraca z komórką, modemem, GPS-em, a także możliwość wykorzystania telefonii internetowej.

* Istotny jest czas pracy na bateriach. Tu przełomowe znaczenie miało wprowadzenie procesorów nowej generacji, które przestały arnotrawić energię na wytwarzanie ciepła, co sprawia, że nie trzeba chłodzić mechanizmu wiatrakiem. To wydłużyło czas pracy baterii i uczyniło notebooki lżejszymi i bardziej płaskimi (poniżej 1,5 kg i 2 cm grubości). Z procesorem Intel Centrino twój sprzęt może pracować na bateriach nawet do 6 godzin, a średnio 4,5-5 godzin.

Do czego go użyjesz?

Najogólniej można podzielić notebooki na trzy kategorie. Dzięki wielkiemu wyborowi w każdej z nich znajdziesz modele droższe i tańsze, różniące się m.in. wielkością i rozdzielczością ekranu, mocą procesora, rodzajem napędów (CD, DVD, nagrywarka).

* Pierwszą kategorię stanowią notebooki podróżne - lekkie, płaskie, zdolne do pracy na bateriach od 4,5 nawet do 6 godzin, bez napędów, ale z łącznością Wi-Fi. Na przykład: Toshiba Portege, IBM Thinkpad T43 (3,6 h).

* Druga grupa to maszyny do wszystkiego: z napędem i nagrywarką DVD, z może nie najmocniejszą kartą graficzną, ale za to z większą pamięcią RAM (a najlepiej z możliwością rekonfiguracji, czyli wymiany napędów, dzięki której możesz np. jechać w podróż bez CD). Na przykład: Dell Latitude D410, IBM ThinkPad T43, Compaq nc6220 PM.

* Do trzeciej kategorii zaliczają się smoki multimedialne. Z racji swojej wagi (ponad 4 kg) można je nazwać półstacjonarnymi, tym bardziej że na bateriach pracują raczej krótko. Mają na ogół duży ekran (17 cali), dużą ilość zainstalowanej pamięci, odtwarzacz DVD, wysokiej jakości dźwięk. Dobrymi przykładami modeli z tej kategorii są: Toshiba Qosmio, Fujitsu Lifebook N6010, HP Compaq Nx9600.

Dla bezpieczeństwa

Jeśli dużo podróżujesz z laptopem, to zwróć uwagę na akcesoria służące bezpieczeństwu i przyjemności. Notebook jest atrakcyjnym kąskiem dla złodziei. Możesz się zabezpieczyć, wybierając odpowiedni model i/lub dokupując specjalne akcesoria. Warto np. wyposażyć komputer w alarm bezprzewodowy, który podniesie krzyk, gdy sprzęt "dostanie nóg" i oddali się od ciebie na więcej niż parę metrów (tak samo zacznie cię przyzywać, gdy po kilku głębszych zapomnisz o nim, wychodząc z baru na Manhattanie lub Mokotowie). Możesz kupić specjalną linkę stalową, którą da się przytwierdzić sprzęt do biurka w miejscu użytkowania. Inne rozwiązanie to kupno przenośnego komputera z pakietem ubezpieczenia. Jak przepadnie, to trudno. A jeśli cenniejsza od samego notebooka jest zawartość, zdecyduj się na model z wbudowaną klawiaturą do wprowadzania hasła, która bardzo skutecznie zabezpieczy dostęp do jego zawartości.

Służące przyjemniejszym celom niż walka ze złodziejami akcesoria to np. podpinany przez interfejs (w postaci portu USB) GPS G-Space G-R270 i G-Space G-R230 (Bluetooth) lub lampka, która oświetli klawiaturę, gdy zasiedzisz się na plaży do późnego wieczora, wiatrak, który będzie cię chłodził w upalny dzień, bądź podgrzewacz na kubek z kawą, jeśli to będzie chłodny jesienny dzień w wysokich górach. Dodajmy, że istnieje wiele wygodnych sposobów noszenia notebooków. Torby i plecaki oferują renomowani producenci sprzętu podróżnego, jak Samsonite czy LĂśwealpine.

Zamiast stacjonarnego

Notebook pomyślany jako komputer przenośny, do pracy i zabawy w terenie, dzięki swoim gabarytom, wyglądowi i możliwościom jest równie chętnie kupowany do domu. A jeśli w domu, to raczej mamut, czyli model ciężki, z dużym ekranem o wysokiej rozdzielczości, mocniejszą kartą grafiki (zwłaszcza dla amatorów gier), lepszym, a niekoniecznie energooszczędnym procesorem. Także w domu przydadzą się akcesoria, które zwiększają komfort pracy, jak myszy bezprzewodowe i klawiatury zewnętrzne (np. z interfejsem na podczerwień) lub akcesoria/urządzenia współdziałające z notebookiem na fale radiowe, np. słuchawka bezprzewodowa z interfejsem bluetooth o zasięgu kilku metrów.

źródło: www.gazeta.pl
tekst: Maciek Rudy Sikorski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
KCS
Wysłany:     Temat postu: Reklama w KCS







Powrót do góry
Horche
PostWysłany: 12 Paź 2005, 20:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Znawca
Znawca

Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 657

Skąd: Wo?omin

Ja tylko nie chce Martin, żebyś się wkurzał kiedy otworzą Electro World.
_________________
pozdrawiam,
Horche Grass
You don't know power of the dark side

--
"g.ó.w.n.o. si? zarabia ?yje si? jak hrabia"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Strona 1 z 1


Forum Katalogu Ciekawych Stron Strona Główna » Informatyka i wydarzenia » Jak wybierać notebooka?
Skocz do:  



Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


katalog stron | forum
Powered by phpBB © 2005 phpBB Group