Forum Katalogu Ciekawych Stron Strona Główna  Forum Katalogu Ciekawych Stron Strona Główna  
 
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Ranking systemów  Ranking systemów   Grupy  Grupy  
 
Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
 
Forum Katalogu Ciekawych Stron Strona Główna » Zaczynamy przygodę ze stronami » target="_blank" - pomaga czy przeszkadza?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
 target="_blank" - pomaga czy przeszkadza? « Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat » 
Autor Wiadomość
Lexy
PostWysłany: 14 Sie 2006, 12:00    Temat postu: target="_blank" - pomaga czy przeszkadza? Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Wszechwiedzący
Wszechwiedzący

Dołączył: 02 Maj 2006
Posty: 867


Według najnowszych standardów target="_blank" szkodzi użyteczności. Czy aby na pewno? Jak zachowuje się przeciętny internauta, ktory ma IE i modem i co ułatwi po surfowanie po necie?

Opierając się na tym jak ja przeglądałam strony jako niedoświadczony internauta i na tym jak to robi moja mama, widzę, że target="_blank" jest jednak potrzebny. Oto przykład sytuacji:

Wchodzę na ciekawą stronę z wieloma odnośnikami (podkreślam, że mam wolne łącze) i ciekawym artykułem. Chcę przejrzeć te strony ale w międzyczasie przeczytać artykuł. Klikam na linka, czekam trochę aż strona się wczyta, na dodatek otwiera mi się w tym samym oknie (czego początkowo nie zauważam bądź o czym zapominam), stwierdzam, że strona mi się nie podoba i ją zamykam. Opps... gdzie ta strona z ciekawym artykułem? Czy nie lepiej byłoby gdybym mogła otworzyć wszystkie z ciekawych linków w nowych oknach, ale zanim one się wczytają, ja mogłabym dokończyć czytanie artykułu?

Teraz mam FF i zwykle otwieram strony w nowej karcie, więc w takim przypadku nawet nie widzę czy jest target czy nie. A Wy jak otwieracie strony i co o tym sądzicie?
_________________
SEO blog | Korepetycje | Angielski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
KCS
Wysłany:     Temat postu: Reklama w KCS







Powrót do góry
szuman
PostWysłany: 14 Sie 2006, 13:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Przyjaciel KCS
Przyjaciel KCS

Dołączył: 05 Mar 2006
Posty: 1554

Skąd: D?bica

tez sie nad tym zastanawialem Wink ja sam korzystam z Opery, a ta przegladarka automatycznie "targety-blanki" otwiera na nowej karcie. Dodatkowo zaladowane juz strony przechowuje w pamieci RAM, tak wiec powrot za pomoca przycisku "Wstecz" jest blyskawiczny, tak wiec jesli nawet link nie posiada atrybutu target_"blank" i otworzy mi sie ta strona w tym samym oknie, to blyskawicznie wracamdo poprzedniej i klikam jeszcze raz, przytrzymujac "Shift". Zdarzalo mi sie zamykac wszystkie karty (mialem wylaczone ostrzeganie przed tym), ale od czego jest przejrzysta historia Wink

Mysle, ze target="_blank" jest przydatny, szczególnie laikom. Ale swoja mame mozesz nieco uswiadomic, zapoznac z Firefoxem, nauczyc paru przydatnych rzeczy, bo po co ma sie kobieta meczyc? Wink
_________________
Mój osobisty blog oraz blog ?lubny mój i mojej ?ony
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Lexy
PostWysłany: 14 Sie 2006, 13:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Wszechwiedzący
Wszechwiedzący

Dołączył: 02 Maj 2006
Posty: 867


Cytat:
zapoznac z Firefoxem

Tylko z FF pozwalam jej korzystać Wink Otwieram jej w nowej karcie aukcję internetową, ona sobie szuka auta, klika w wybrane a jak już zapozna się z ofertą to zamyka ją i dziwi się, że głównej strony też nie ma n
_________________
SEO blog | Korepetycje | Angielski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Martin
PostWysłany: 14 Sie 2006, 13:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

KCS_Admin
KCS_Admin

Dołączył: 17 Cze 2005
Posty: 5566

Skąd: Piaseczno

Zdecydowanie pomaga target="_blank" jeżeli chcemy zareklamować inną stronę umieszczając link - ale nie chcemy, aby komuś zamknęła się nasza strona bo stracimy oglądającego. Dokładnie ta sytuacja co opisała Lexy.
Oczywiście ja nie zwracam uwagi, czy ktoś ma użyty ten znacznik czy nie bo wszystkie linki otwieram w nowej zakładce Firefox - klikając w scroll w myszce.

Oczywiście sporo osób poleca bardziej stosowanie atrybutu rel="external" w XHTML i wsparcie JavaScript:
Kod:
<script type="text/javascript" language="JavaScript">
 onload = function()
{
    for(var i = 0; i < document.links.length; i++)
   {
       if (document.links[i].rel == 'external')
      {
         document.links[i].target = '_blank';
       }
    }
 }
</script>

potem w linku:
Kod:
<a href="http://kataloog.info/" rel="external">Katalog Ciekawych Stron</a>

lub inaczej:
Kod:
<a href="http://kataloog.info" onclick="window.open('http://kataloog.info'); return false;">Katalog Ciekawych Stron</a>

Jednak co jak ktoś ma wyłączoną obsługę JS w przeglądarce? Tracimy osobę na swojej stronie i otwiera się w tym miejscu strona, którą mamy w linku.
_________________
Martin
- Prywatny Katalog Stron
- pizzeria La Nostra zaprasza
- e-Piaseczno i okolice, to najlepsze miejsce dla e-mieszkanca powiatu piaseczynskiego
- najlepsze prywatne przedszkole w Piasecznie
- moj prywatny fotoblog ze zdj?ciami
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
JankesM
PostWysłany: 14 Sie 2006, 14:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Przyjaciel KCS
Przyjaciel KCS

Dołączył: 14 Lut 2006
Posty: 1445


Mam Firefox i również w linki na stronach klikam scrollem w myszcze przez co otwieram strony w nowej zakładce. Nie zwracam uwagi na to czy link ma tagret="_blank" czy nie. Nie interesuje mnie to przy otwieraniu stron w zakładkach. Ci co mają IE może im to przeszkadza, że otwiera im się kilkanaście nowych okien, ale mnie to nie interesuje bo ja używam Firefoxa i wszystkim go polecam.

Muszę przyznać, że takiego sposobu budowy linków co przedstawiłeś Martin z rel="external" nie znałem i nigdy nie stosowałem. Przetestowałem lokalnie i faktycznie działa!
_________________
J@nkes (przyjaciel KCS)
B?dz zauwa?alny w Internecie! Dodaj swoj? stron? do najlepszego polskiego katalogu stron --> zobacz ciekawe strony. Nie tra? czasu i zrób to teraz! Najlepszy serwis dla e-mieszka?ca to: Piaseczno, który cz?sto czytam i udzielam si? na forum piaseczna. Polecam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Lexy
PostWysłany: 14 Sie 2006, 14:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Wszechwiedzący
Wszechwiedzący

Dołączył: 02 Maj 2006
Posty: 867


A w takim razie robiąc strony stosujecie target="_blank"?
_________________
SEO blog | Korepetycje | Angielski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Puma
PostWysłany: 14 Sie 2006, 15:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Czasem tu wpada...
Czasem tu wpada...

Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 94


Jeżeli stosuje na stronie doctype które nie pozwala na target, to nie stosuje tego. Moim zdaniem, nie po to wymyślili określone doctype żeby omijać stosowane techniki w nim i łamać ustalone standardy.

ps. Gdzie w FF jest to otwieranie scrollem linku w nowej karcie? Znalazłem tylko że gdy są linki do innej witryny to otwiera w nowej karcie.
_________________
Tapety na pulpit | Atualno?ci i komentarze na aktualne tematy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Lexy
PostWysłany: 14 Sie 2006, 15:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Wszechwiedzący
Wszechwiedzący

Dołączył: 02 Maj 2006
Posty: 867


target="_blank" jest tylko jednym malutkim detalem i to, że chcę go stosować nie oznacza, że muszę cofnąć się do innego doctype. Używam html strict i uważam, że owszem, jeśli istnieją pewne zasady, standardy, to powinno ich się trzymać ale nie dosłownie i nie w każdym przypadku. Przecież standardy się zmieniają i kiedyś target był dozwolony, a nagle przyszła "moda" aby go wycofać i tylu osobom zaczął przeszkadzać. Wcześniej nikt na to nie narzekał. Trzeba się też kierować swoimi spostrzeżeniami poza "ślepym" naśladowaniem. Wiem, że standardy ustalane są przez specjalistów, ale chcę sama też mieć coś do powiedzenia jeśli tworzę stronę. Uważam, że bardziej szkodliwe jest otwieranie w tym samym oknie niż w nowym.

Osoby, które tak bardzo bronią przestrzegania standardów na każdym kroku, wkurzają się najbardziej jak ktoś ma strict i używa targeta w js Wink

//edit:

target="_blank" przydaje się tym bardziej, jeśli wchodząc na stronę chcę przejrzeć jej podstrony i wtedy powrót do strony, z której na nią trafiłam, nie będzie już taki łatwy, bo trzeba będzie się trochę naklikać tego "wstecz" Wink
_________________
SEO blog | Korepetycje | Angielski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
szuman
PostWysłany: 15 Sie 2006, 03:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Przyjaciel KCS
Przyjaciel KCS

Dołączył: 05 Mar 2006
Posty: 1554

Skąd: D?bica

Juz mam nawyk otwierania kazdej nowej strony w nowej karcie. Jak dla mnie target="_blank" powinno byc standardem w tworzeniu odnosnikow wychodzacych, tak jak to, ze "Strona głowna" jest najczęsciej pierwszą pozycją w menu Wink
_________________
Mój osobisty blog oraz blog ?lubny mój i mojej ?ony
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Strona 1 z 1


Forum Katalogu Ciekawych Stron Strona Główna » Zaczynamy przygodę ze stronami » target="_blank" - pomaga czy przeszkadza?
Skocz do:  



Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


katalog stron | forum
Powered by phpBB © 2005 phpBB Group