Forum Katalogu Ciekawych Stron Strona Główna  Forum Katalogu Ciekawych Stron Strona Główna  
 
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Ranking systemów  Ranking systemów   Grupy  Grupy  
 
Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
 
Forum Katalogu Ciekawych Stron Strona Główna » CMS - Content Management System » Artykuły o Joomla

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
 Artykuły o Joomla « Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat » 
Autor Wiadomość
szuman
PostWysłany: 25 Cze 2007, 09:09    Temat postu: Artykuły o Joomla Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Przyjaciel KCS
Przyjaciel KCS

Dołączył: 05 Mar 2006
Posty: 1554

Skąd: D?bica

Ten temat dla jednych będzie spamem, dla innych reklamą Laughing a dla innych zbiorem przydatnych linków Wink Myślę, że jednak Forum na nim skorzysta...

Z Joomla (a wcześniej Mambo) korzystam już od dobrych dwóch lat i przez ten czas zdążyłem poznać ten CMS. Poza tym rozpocząlem prace nad nowym serwisem, który będzie napędzany przez Joomla. Z tej okazji testuję całą masę komponentów, modułów i pluginów, w tym te wykorzystujące AJAX Smile W miarę wolnego czasu postaram sie opisać najciekawsze. Dodam jeszcze, że pomysłów i sugestii na nowe artykuły nie brakuje (czytelnicy inspirują, oj, inspirują).

W tym poście będę zamieszczał (unikalne) opisy swoich artykułów i linki do nich, tak, aby przypadkowy googlowy poszukiwacz poradników do Joomla w tym jednym miejscu mógł znaleźć to, czego być może szuka Smile Kolejność chronologiczna.


Optymalizacja Joomla - poprawa wydajności
W tym artykule opisałem prosty sposób na ograniczenie ilości zapytań do bazy, czyli szybką metodę na poprawienie wydajności systemu Joomla. Metoda jest naprawdę prosta i skuteczna, a artykuł trafił do książki o ćwiczeniach praktycznych Joomla, wyd. Helion.


Tworzenie templatek do Joomla
W internecie jest kilka tysięcy unikalnych szablonów do Joomla/Mambo. Jednak są to gotowe templatki, a nie ma to, jak posiadanie własnej, unikalnej szaty graficznej. W artykule opisałem jak w najprostszy sposób dostosować dowolny szablon html,css do Joomla. Może to być darmowy szablon z internetu, może to być szablon wykonany samodzielnie lub na zlecenie.


Własny kod html w Joomla
Wielu, przede wszystkim początkujących użytkowników systemu Joomla zdaje to pytanie: w jaki sposób umieścic własny kod html, dowolny skrypt JavaScript (np. statystyk) w Joomla, gdzie dla ułatwienia działa edytor WYSIWYG. Pytają, bo chca umieścić w module linki do zaprzyjaźnionych witryn albo reklamy AdSense. W tym wpisie opisałem najprostszy z możliwych sposobów na umieszczenie dowolnego kodu bez stosowania dodatkowych wtyczek.


Sezon włamań na Joomla rozpoczęty!
Myślę, że interesująca odpowiedź na pytanie: jak zabezpieczyć Joomla przed atakami, włamaniami alias hackerami z Turcji Smile Zaobserwowałem, że ataki na systemy Joomla/Mambo (możliwe, że inne też) nasilają się w okresie letnim, dlatego też dzisiaj napisałem ten artykuł. Jest tu omówiony podstawowy sposób na zabezpieczenie się przed (nie przesadzając) 99% ataków dokonywanych na Joomli/Mambo. W najbliższym czasie napisze coś na temat szybkiego przywracania Joomla po ataku (to będzie raczej zbiór wskazówek, bo skutki włamań nieznacznie, ale jednak różnią się od siebie). Przedwczoraj pomagałem pewnej kobiecie ogarnąć jej serwis po ataku i przyznam, że włamanie v07 rózni się od zeszłorocznego v06 skutkami Wink Ta Pani sama przyznała, że po pierwszym ataku (ten był drugi) łatwo się podniosła, a ten nieco inaczej wyglądał.


Joomla - profilaktyka i reanimacja
Kontynuacja tematu ataków na witryny oparte o CMS Joomla!. Tym razem jednak zwracam uwagę na konieczność w miarę regularnego backupowania danych oraz udzielam kilku praktycznych wskazówek dotyczących przywracania zhackowanej strony do życia.


Wydajność - tak! Ale nie za taką cenę
Opis polskiego komponentu poprawiającego wydajność Joomla! Działanie komponentu polega na zaawansowanym cache'owaniu wybranych podstron/elementów strony, np. modułów. Komponent przydatne tam, gdzie jest duży ruch i serwer marny i poprawa wydajności jest konieczna Wink


Najprostsza plikownia w Joomla
Krótka opowieść o tym, jak w 5 minut zrobiłem coś z niczego. Z pewnością przyda się tym, którym potrzebny jest komponent do tworzenia działu z downloadem - komponent, który będzie miał minimum opcji. Z reguły twórcy dodatków idą w kierunku bogactwa funkcji, a nie każdy akurat tego szuka. Prosta plikownia oparta na komponencie katalogu linków do zrobienia w 5 minut.


Zmodyfikowana galeria Easy Gallery
Standardowo galeria Easy Gallery wyświetla zdjęcia w Lightbox'ie dopiero wtedy, gdy z widoku miniaturek przejdziemy do podstrony ze szczegółami zdjęcia. Moja modyfikacja uruchamia Lightbox po kliknięciu w miniaturkę. Instalacja poprzez nadpisanie plików.


Ilość liczb w wynikach paginacji
Prosty trik, dzięki któremu można ustalić ilość liczb w wynikach podziału strony z artykułami na podstrony (domyślna ilość to 10 stron). Tego ustawienia nie ma w panelu administracyjnym (a szkoda).

---------------------
I tak postanowiłem częściej dzielić się swoją wiedzą z zakresu administrowania Joomla. Aktualizacje w tym poście Smile Mam nadzieję, że wielu osobom teksty przydadzą się. Miłej lektury.


edit: jeśli komuś z grona administratorów/moderatorów forum temat nie odpowiada - ciąć. Nikt się nie obrazi Smile
_________________
Mój osobisty blog oraz blog ?lubny mój i mojej ?ony


Ostatnio zmieniony przez szuman dnia 30 Lis 2007, 07:17, w całości zmieniany 8 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
KCS
Wysłany:     Temat postu: Reklama w KCS







Powrót do góry
Martin
PostWysłany: 25 Cze 2007, 13:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

KCS_Admin
KCS_Admin

Dołączył: 17 Cze 2005
Posty: 5566

Skąd: Piaseczno

szuman napisał:
zbiorem przydatnych linków

Twój post traktuję właśnie jako zbiór przydatnych linków, które nie jednemu się przydadzą.
_________________
Martin
- Prywatny Katalog Stron
- pizzeria La Nostra zaprasza
- e-Piaseczno i okolice, to najlepsze miejsce dla e-mieszkanca powiatu piaseczynskiego
- najlepsze prywatne przedszkole w Piasecznie
- moj prywatny fotoblog ze zdj?ciami
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
szuman
PostWysłany: 14 Lip 2007, 02:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Przyjaciel KCS
Przyjaciel KCS

Dołączył: 05 Mar 2006
Posty: 1554

Skąd: D?bica

dwa nowe wpisy Wink
_________________
Mój osobisty blog oraz blog ?lubny mój i mojej ?ony
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
czis
PostWysłany: 16 Lip 2007, 16:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Stały bywalec
Stały bywalec

Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 304

Skąd: B....a

Mi się napewno przydadzą, bo w Joomla towrzę dopiero jakieś 4 miechy i dopiero poznaję środowisko tego CMS-a. Wink
_________________
Hacking -nowa strona po?wi?cona bezpiecze?stwu w sieci - REAKTYWACJA
Capoeira - sztuka walki | kultura | tradycja
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
szuman
PostWysłany: 16 Lip 2007, 23:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Przyjaciel KCS
Przyjaciel KCS

Dołączył: 05 Mar 2006
Posty: 1554

Skąd: D?bica

czis, mam nadzieję, że przyda Ci się któryś z moich tekstów o Joomla Smile
Tak poza tym jestem otwarty na wszelkie sugestie, więc jeśli macie jakieś propozycje to piszcie Smile Staram się pisać o tym, o czym nikt wcześniej nie pisał, bo po co powielać?
_________________
Mój osobisty blog oraz blog ?lubny mój i mojej ?ony
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Martin
PostWysłany: 17 Lip 2007, 09:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

KCS_Admin
KCS_Admin

Dołączył: 17 Cze 2005
Posty: 5566

Skąd: Piaseczno

szuman napisał:
Staram się pisać o tym, o czym nikt wcześniej nie pisał, bo po co powielać?

Tu duży plus za oryginalne teksty, jednak znajdą się tacy, bo będą ciebie powielać Sad
_________________
Martin
- Prywatny Katalog Stron
- pizzeria La Nostra zaprasza
- e-Piaseczno i okolice, to najlepsze miejsce dla e-mieszkanca powiatu piaseczynskiego
- najlepsze prywatne przedszkole w Piasecznie
- moj prywatny fotoblog ze zdj?ciami
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
szuman
PostWysłany: 18 Lip 2007, 23:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Przyjaciel KCS
Przyjaciel KCS

Dołączył: 05 Mar 2006
Posty: 1554

Skąd: D?bica

Cytat:
Tu duży plus za oryginalne teksty, jednak znajdą się tacy, bo będą ciebie powielać Sad

jeśli tylko nie będą kradli moich tekstów, to nie mam nic przeciwko Wink Ciężko jest wszystko zawrzeć w jednym tekście i fajnie, gdy ktoś do tematu dorzuci coś od siebie czy to w komentarzu, czy też we własnym artykule.
_________________
Mój osobisty blog oraz blog ?lubny mój i mojej ?ony
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
szuman
PostWysłany: 17 Sie 2007, 04:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Przyjaciel KCS
Przyjaciel KCS

Dołączył: 05 Mar 2006
Posty: 1554

Skąd: D?bica

kilka tygodni temu dostałem propozycję, a wczoraj umowę, więc teraz moge się pochwalić Wink
Piszę książkę o Joomla: tytuł książki "Joomla! Podręcznik administratora systemu". Książka ukaże się nakładem wyd. Helion, w zapowiedziach na stronie wydawnictwa pisze, że I kwartał 2008, ale możliwe, że już w grudniu trafi do sprzedaży. Jak tytuł wskazuje, będzie to kompendium wiedzy dla każdego pracującego z Joomla: od prostych czynności po "wyższą szkołę jazdy" Wink
_________________
Mój osobisty blog oraz blog ?lubny mój i mojej ?ony
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
przemo85
PostWysłany: 17 Sie 2007, 07:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Znawca
Znawca

Dołączył: 06 Mar 2007
Posty: 570

Skąd: Kraków

Czekam z niecierpliwością na tę książkę Wink

W końcu zabrałbym się za naukę Joomli bo możliwości ma naprawdę obiecujące.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Martin
PostWysłany: 17 Sie 2007, 08:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

KCS_Admin
KCS_Admin

Dołączył: 17 Cze 2005
Posty: 5566

Skąd: Piaseczno

szuman napisał:
Piszę książkę o Joomla: tytuł książki "Joomla! Podręcznik administratora systemu".

Chociaż nie siedzę w temacie Joomla, to na pewno kupię sobie tą książkę i poproszę o autograf Wink
_________________
Martin
- Prywatny Katalog Stron
- pizzeria La Nostra zaprasza
- e-Piaseczno i okolice, to najlepsze miejsce dla e-mieszkanca powiatu piaseczynskiego
- najlepsze prywatne przedszkole w Piasecznie
- moj prywatny fotoblog ze zdj?ciami
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
szuman
PostWysłany: 17 Sie 2007, 12:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Przyjaciel KCS
Przyjaciel KCS

Dołączył: 05 Mar 2006
Posty: 1554

Skąd: D?bica

Martin napisał:
i poproszę o autograf Wink

autografy rozdam na kolejnym zlocie Wink
_________________
Mój osobisty blog oraz blog ?lubny mój i mojej ?ony
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
JankesM
PostWysłany: 17 Sie 2007, 12:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Przyjaciel KCS
Przyjaciel KCS

Dołączył: 14 Lut 2006
Posty: 1445


Nieźle Szuman. Kolejny autor książek będzie na tym forum. Coraz ciekawiej się tutaj robi.
_________________
J@nkes (przyjaciel KCS)
B?dz zauwa?alny w Internecie! Dodaj swoj? stron? do najlepszego polskiego katalogu stron --> zobacz ciekawe strony. Nie tra? czasu i zrób to teraz! Najlepszy serwis dla e-mieszka?ca to: Piaseczno, który cz?sto czytam i udzielam si? na forum piaseczna. Polecam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
neeon
PostWysłany: 17 Sie 2007, 12:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Znawca
Znawca

Dołączył: 27 Gru 2006
Posty: 691


gdzieś mi ten temat przepadł , szuman nie pozostaje mi nic innego jak pogratulować
_________________
Szukasz pracy ? Zobacz na serwis pracy Next-Jobs znajdziesz tu oferty pracy z miast takich jak Szczecin Kraków czy Wroclaw
Tu znajdziesz OFERTY PRACY
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
czis
PostWysłany: 17 Sie 2007, 15:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Stały bywalec
Stały bywalec

Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 304

Skąd: B....a

No, no nieźle. Ja od niedawna siędzę w Joomla, więc książeczka się przyda. Smile
_________________
Hacking -nowa strona po?wi?cona bezpiecze?stwu w sieci - REAKTYWACJA
Capoeira - sztuka walki | kultura | tradycja
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
idaho666
PostWysłany: 17 Sie 2007, 15:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Wszechwiedzący
Wszechwiedzący

Dołączył: 08 Kwi 2006
Posty: 844

Ostrzeżeń: 1

SUPER. jak tylko wpadne na gwiazde do pl to chetnie zarzuce twoja ksiazka. nigdy nie bylem przekonany co do joomli, ale kto wie, moze po ksiazce sie to zmieni.

ps, moze zdradzisz kilka tajnikow, jak to sie robi ze helion decyduje sie na wydanie ksiazki? ;P
_________________
katalog seo ~ wzroscik
Kapturek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2


Forum Katalogu Ciekawych Stron Strona Główna » CMS - Content Management System » Artykuły o Joomla
Skocz do:  



Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


katalog stron | forum
Powered by phpBB © 2005 phpBB Group