Forum Katalogu Ciekawych Stron Strona Główna  Forum Katalogu Ciekawych Stron Strona Główna  
 
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Ranking systemów  Ranking systemów   Grupy  Grupy  
 
Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
 
Forum Katalogu Ciekawych Stron Strona Główna » Zaczynamy przygodę ze stronami » Tło niezależne od przeglądarki i roździelczości

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
 Tło niezależne od przeglądarki i roździelczości « Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat » 
Autor Wiadomość
cezars
PostWysłany: 22 Sie 2007, 20:21    Temat postu: Tło niezależne od przeglądarki i roździelczości Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Znawca
Znawca

Dołączył: 01 Sie 2005
Posty: 608

Skąd: Legnica, Polska

Cześć.

Mam do Was pytanie, bo męczę się już od kilku dni z tłem do mojego portfolio. Jak zrobić aby tło strony na przykład jakaś tapeta sama dostosowywała się do roździelczości komputera danego użytkownika?

Dzięki z góry za pomoc, bo ja już próbowałem wiele kombinacji i nic mi nie wychodziło Confused
_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
KCS
Wysłany:     Temat postu: Reklama w KCS







Powrót do góry
szuman
PostWysłany: 22 Sie 2007, 23:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Przyjaciel KCS
Przyjaciel KCS

Dołączył: 05 Mar 2006
Posty: 1554

Skąd: D?bica

hmm... Jeśli ma być to duży plik graficzny, to chyba najlepiej wycentrować (background-position: center;) i dać pod to kolor choćby taki, jaki mają krawędzie grafiki.
Bo z tego co mi wiadomo, pliku graficznego robiącego za tło nie można skalować.
_________________
Mój osobisty blog oraz blog ?lubny mój i mojej ?ony
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
przemo85
PostWysłany: 23 Sie 2007, 07:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Znawca
Znawca

Dołączył: 06 Mar 2007
Posty: 570

Skąd: Kraków

Szuman ma rację, skalowanie teł to nietęga sprawa. Dlatego często jako tło ustawia się mały powtarzający się wzorek replikując go za pomocą background-repeat: x, y. Takie patterny to częsta i chyba najlepsza metoda na grafikę w tle niezależną od rozdzielczości.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
mczaja
PostWysłany: 23 Sie 2007, 07:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Stały bywalec
Stały bywalec

Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 336

Skąd: Zdzieszowice

a probowałeś za pomocą width: 100%; height: 100% dodać w stylach w odpowiednim miejscu?
_________________
Azymek Zdzieszowice - Bieg na orientacj?. Rowerowa jazda na orientacj?
Mój Bliplog
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
cezars
PostWysłany: 24 Sie 2007, 20:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Znawca
Znawca

Dołączył: 01 Sie 2005
Posty: 608

Skąd: Legnica, Polska

przemo85 napisał:
Dlatego często jako tło ustawia się mały powtarzający się wzorek replikując go za pomocą background-repeat: x, y. Takie patterny to częsta i chyba najlepsza metoda na grafikę w tle niezależną od rozdzielczości.

To odpada całkowicie.
mczaja napisał:
a probowałeś za pomocą width: 100%; height: 100% dodać w stylach w odpowiednim miejscu?

Próbowałem i niestety to nie jest to co potrzebuje.

Chodzi mi konkretniej o zastosowanie czegoś takiego jak jest tutaj:
http://www.atb-music.com/v5.0/flash/
Lub tutaj:
http://www.ftb.pl

A więc już wiecie o co mi chodzi?
_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
MacPain
PostWysłany: 24 Sie 2007, 21:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Gaduła
Gaduła

Dołączył: 18 Paź 2005
Posty: 245


Może odwołaj się do rozdzielczości użytkownika:
Kod:

<script type="text/javascript">
document.write(screen.width + "<br />");
document.write(screen.height);
</script>

Źródło:http://www.gajdaw.pl/varia/szerokosc-ukladu-strony-www.html#P6-1
_________________
http://portfolio.katalogfirm.org.pl/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
szuman
PostWysłany: 26 Sie 2007, 08:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Przyjaciel KCS
Przyjaciel KCS

Dołączył: 05 Mar 2006
Posty: 1554

Skąd: D?bica

cezars napisał:
Chodzi mi konkretniej o zastosowanie czegoś takiego jak jest tutaj:

taka "graficzna" odpowiedź wystarczy? Wink



jesli nie to wyjaśniam: na stronach, które podałeś jako przykład, grafika tła jest po prostu większa niż okno przeglądarki w najpopularniejszych rozdzielczościach. Na operze można skalować całe strony i łatwo takie triki wychwycić Wink
_________________
Mój osobisty blog oraz blog ?lubny mój i mojej ?ony
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
przemo85
PostWysłany: 26 Sie 2007, 09:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Znawca
Znawca

Dołączył: 06 Mar 2007
Posty: 570

Skąd: Kraków

szuman napisał:
na stronach, które podałeś jako przykład, grafika tła jest po prostu większa niż okno przeglądarki w najpopularniejszych rozdzielczościach. Na operze można skalować całe strony i łatwo takie triki wychwycić Wink


Dokładnie tak. Sposób prosty jak drut. Ma tylko dwie istotne wady:

wielka grafika = dłuższe wczytywanie (nieduży problem bo wielu ma już high bandwidth)

oraz większe zużycie serwera na samo tło (duży problem)

myślę że dlatego nikt nie wspomniał o takim rozwiązaniu.
Sam nigdy nie zdecydowałbym się na tło np. w rozdziałce 1600x1200. W ogóle unikam dużych nie-repeatowych teł. Szkoda serwera.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
szuman
PostWysłany: 26 Sie 2007, 10:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Przyjaciel KCS
Przyjaciel KCS

Dołączył: 05 Mar 2006
Posty: 1554

Skąd: D?bica

przemo85 napisał:
Sam nigdy nie zdecydowałbym się na tło np. w rozdziałce 1600x1200. W ogóle unikam dużych nie-repeatowych teł. Szkoda serwera.

racja, ale można i z tym sobie poradzić: grafika tła black&white, mocno rozmyta (blur) i mocno skompresowana (do tego stopnia, aby nie było widać strat, ewentualnie lekkie, ale nie rzucające się w oczy). Dalej: krawędzie grafiki tła rozmyte tak, aby to tło po wycentrowaniu ładnie stapiało się z tłem zdefiniowanym kodem rgb hex - po takich zabiegach spokojnie można zejść do poziomu 50 a nawet 40 KB przy wymiarach 1024x768 Smile

PS. Nie wiem jak to działa, ale Gimp na Linuksie świetnie kompresuje: zrobiłem kiedyś top, zapisałem w PNG i najpierw na Windowsie przerobiłem na JPG, udało mi się wtedy skompresować go do 47KB (metoda progresywna, 2:1:1 - tak to sie oznacza?), dalej już były straty. Jakiś czas później ten sam plik PNG w Gimpie exportowałem bez widocznych strat do 26 KB (również progresiv, 2:1:1). Czyżby inne algorytmy? Jakość była taka sama
_________________
Mój osobisty blog oraz blog ?lubny mój i mojej ?ony
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
przemo85
PostWysłany: 26 Sie 2007, 10:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Zacytuj zaznaczone

Znawca
Znawca

Dołączył: 06 Mar 2007
Posty: 570

Skąd: Kraków

szuman napisał:
racja, ale można i z tym sobie poradzić: grafika tła black&white, mocno rozmyta (blur) i mocno skompresowana (do tego stopnia, aby nie było widać strat, ewentualnie lekkie, ale nie rzucające się w oczy). Dalej: krawędzie grafiki tła rozmyte tak, aby to tło po wycentrowaniu ładnie stapiało się z tłem zdefiniowanym kodem rgb hex - po takich zabiegach spokojnie można zejść do poziomu 50 a nawet 40 KB przy wymiarach 1024x768


bardzo sprytny sposób Wink

szuman napisał:
Czyżby inne algorytmy?


Pewnie tak. Ja na przykład, w Photoshopie, do zapisywania jpg-ów do sieci nigdy nie używam opcji "save as" tylko "save for web". Lepsza kompresja, więcej opcji, no więc pewnie algorytmy też lepsze.
Natomiast jeszcze lepszą optymalizację zapewnia podobno Image Ready -ale nie próbowałem bo w zasadzie opcja save for web mi wystarcza.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Strona 1 z 1


Forum Katalogu Ciekawych Stron Strona Główna » Zaczynamy przygodę ze stronami » Tło niezależne od przeglądarki i roździelczości
Skocz do:  



Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


katalog stron | forum
Powered by phpBB © 2005 phpBB Group